Projemizin özünde toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı toplumumuzu bilinçlendirmek ve mühendislik bölümlerinde okuyan genç kadınlarımızı maddi ve manevi olarak desteklemek yatmaktadır.

Bu kapsamda,

  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Elektrik Elektronik Mühendisliği
  • Endüstri Mühendisliği
  • Metalürji ve Malzeme Mühendisliği
  • Makine Mühendisliği
  • Mekatronik Mühendisliği
  • Otomotiv Mühendisliği
  • İmalat Mühendisliği
  • İşletme Mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencileri desteklemekteyiz.

Kadınların sayıca az olduğu mühendislik bölümlerini tercih ettik; çünkü bu meslekleri kız öğrencilerin çok daha az tercih ettiğini veya hiç tercih etmediğini, iş ve staj bulma konusunda çeşitli zorluklar yaşadıklarını gördük. Gayemiz her alanda kadın erkek eşitliğini sağlamak ve bunun için kadınlara destek olmaktır. Biliyoruz ki mesleklerin cinsiyeti yoktur ve kadınların çalışma hayatının her alanında yer almasını desteklemek, bu konuda toplumsal farkındalık yaratmak adına önemli bir adımdır. Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfı olarak 91 öğrenciye burs veriyoruz.

Burs desteğinin yanı sıra öğrencilerin her alanda gelişimi için projemizi adım adım oluşturduk. Bunlar; Gönüllü mentorlük ağı, Faydalı İşler, Faydasıçok Akademi, Staj ve İstihdam destekleri ile 5 aşamada oluşturulmaktadır.

Gönüllü mentorlük ağı ile alanında deneyimli kadın mühendislerle üniversite öğrencisi genç mühendisleri buluşturuyoruz. Öğrencilerimizi okudukları bölümler, ilgi alanları ve iş hayatındaki hedefleri doğrultusunda kadın mühendislerle eşleştiriyoruz. Bu program kapsamında menti ve mentorler ayda en az bir kez buluşma gerçekleştiriyor. Deneyimli mentorler kariyer yolculuklarında geleceğin mühendislerine, mentilere destek oluyor.

Staj ve iş desteğinde staj yapmak isteyen bursiyerlerimizi gerek Faydasıçok Holding Grup Şirketleri, gerekse sanayi sektöründeki köklü geçmişimizden gelen iş ağımızı kullanarak destekliyoruz. Devamında ise iş bulma konusunda bize başvuran öğrencilerimize şirketlerimizin istihdam ihtiyacı çerçevesinde hem kendi bünyemizde hem de paydaşlarımızın şirketlerinde istihdam sağlıyoruz.

FAYDASIÇOK AKADEMİ kapsamında bursiyerlerimizi alanında uzman bilim insanları ve kişisel gelişim uzmanlarıyla buluşturuyoruz.

Ayrıca tüm bursiyerlerimize sosyal fayda sağlayan bir sivil toplum örgütünde yılda en az 50 saat olmak üzere çalışmalarını öneriyoruz. Bunun yanında mesleki gelişimlerine katkı sunmak adına Tübitak Bilim ve Teknik dergisi aboneliği gerçekleştirdik, her bir bursiyerimiz 2018 Şubat ayında başlayacak üyeliklerden bir yıl boyunca ücretsiz faydalanabilecek.

Mentör Formu